Oba Makarna Ürün İzlenebilirliğini FSMobility İle Sağlıyor!

Zeynel Tosunoğlu
FSSoftware Sr. Implementation Consultant

1966 yılında Gaziantep’te kurulan OBA Makarnacılık San. ve Tic. A.Ş. Yüksek teknolojik yatırımları ve insan sağlığına önem veren kaliteli üretimi ile sektöründe öncü bir kuruluştur. 2005 Yılında Özgüçlü Ailesi tarafından satın alınan OBA Makarnacılık San. ve Tic. A.Ş. Gaziantep  4.Organize sanayi bölgesi de  110.000 M’2 açık, 65,000.m’2 kapalı alana sahip tesislerinde en son İtalyan teknolojisi ve yüksek kapasitesi ile dünya standartlarında üretim yapmaktadır.  2010 ve 2012 yılları arasında yaptığı 50.000.000 Euro’luk yatırımlarının ardından günlük 1.500 ton buğday kırma ve 1.000 ton/gün makarna üretimi ile Türkiye’nin 1.si  Dünya’nın 2.si olarak sektörün en büyük firması olmuştur.

2017 yılında Sakarya/Hendek’ te 55 bin m2 alanda kurulu Piyale Makarna fabrikasını devir alarak bünyesine katan Oba Makarna, günlük 1.500 ton makarna üretimiyle şu anda Türkiye’nin en  büyük makarna üreticisi olmanın haklı gururunu yaşıyor.

Başta Türkiye, Afrika, Ortadoğu, Uzakdoğu pazarı olmak üzere İngiltere, Almanya, Çin, Güney Kore, Hindistan, Ukrayna ve Kolombiya’yı içeren 86 ülkenin raflarında Oba markası ile yer almaktadır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin bereketli topraklarında yetiştirilen %100 sert durum buğdayını kullanarak tüketicisine 40 farklı ürün çeşidi sunan Oba Makarna, entegre modern üretim tesislerinde el değmeden, en gelişmiş kontrol cihazlarıyla donatılmış laboratuvar analizleri ile hizmet vermektedir.

Hammaddelerin seçimi, deneyimli uzman kadro tarafından, ürünün kalitesini etkileyecek her faktör (buğday cinsi, hava durumu, toprak cinsi, üretimde çevreye saygı) göz önünde bulundurularak  gerçekleşmektedir. Üretim partilerinden alınan örnekler, yapılan analizler, ürün izlenebilirliği ve periyodik kalite toplantıları ile her üründe, her ülkede aynı kaliteyi taahhüt eder.

ÇÖZÜM

  • Proje; hammaddeden mamule kadar yardımcı malzemeler de dahil olmak üzere depolarda ürünlerin izlenebilirliğini, takip etmeyi kapsar. Proje kapsamında kalite süreçleri de yer almaktadır
  • Netsis ile irsaliye entegrasyonu, depolar arası transfer fişleri, ambar giriş ve çıkış fişleri entegrasyonu yapılmıştır.
  • Geriye dönük ürün izlenebilirlik kriterlerinde; ürün takibinde Lotlu barkod kullanılmıştır ve ürünün S.K.T bilgisi takip edilmektedir.
  • Makarna ürünlerin yanı sıra ambalaj gibi yardımcı malzemelerin de kalite süreçleri gözetilmiştir.

GS1 STANDARDINDA ÜRÜN İZLENEBİLİRLİĞİ

Proje; ürünlerinin üretiminden sevkiyatına kadar olan süreçlerin kalite süreçleri paralelinde barkodlu olarak online takip edilmesi, ürün izlenmesidir. Proje Netsis ile online entegre çalışmaktadır.

  • Projede el terminalinde Zebra MC32N0, MC92, MC67NA modelleri kullanılmıştır.
  • Etiket basımlarında Zebra GT800 kullanılmaktadır.
  • Wireless alt yapıda Motorola Access Pointler kullanılmıştır.
  • Eşit yer kantarlarından bilgi alınmaktadır.

 

 

Firma Profili

FSSoftware, 2006 yılında kurulmuş ve faaliyet alanını online mobil stok yönetimi ve ileri düzey izlenebilirlik konuları üzerine belirlemiş yazılım ve proje firmasıdır. FSSoftware onbir yıl önce kurulmuş olsa da, firmanın kurucu ortakları Otomatik Tanımlama/Veri Toplama (OT/VT) sektöründe 25 yıllık derin bir tecrübeye sahip. Tümünü Gör

Kalite Politikamız

FSSoftware’in iletişim anlayışının dayandığı ilke, “Önce anlamak, sonra anlaşılmak”tır. FSSoftware müşterilerinin ihtiyaçlarını doğru anlamak ve bu ihtiyaçları yalnızca bugün için değil, geleceğe yönelik bir şekilde doğru olarak cevaplamak üzere, iletişim anlayışının temelini ‘dinlemek’ eylemi üzerine yapılandırmıştır. Tümünü Gör