Dijital Dünyada Tedarik Zinciri Sistemi

Bugünkü yazımızda dijital dünyada tedarik zinciri sistemininnasıl olacağını ve ülkemiz bu konuya hazırlıklı mı bunlardan bahsedeceğiz. Öncelikle tedarik zinciri sistemi nedir bu kavramı kısaca açıklayalım. Tedarik zinciri sistemi, müşterilerinin sipariş alındıktan sonra tedarikçilerle hammadde temininin planlanıp, bu siparişlerle ilgili gerekli üretim planları yapıldıktan sonra üretimin gerçekleşmesi, üretim gerçekleştikten sonra müşterilere ulaşana kadar ki ve daha da ötesi müşteriye vardıktan sonra müşteri hizmetlerinin takip edilmesine varana kadar ki tümsüreçleri kapsayan zincire tedarik zinciri sistemi denir.

Dijital Dünya Tedarik Zinciri Sistemini Nereye Götürecek?

Dünyanın içine girdiği risk bazlı durumlar karşısında ülkeler ve şirketler hayatta kalmak için hazırlıklı olması gerekir. Ülkelerde siyasi, ekonomik gibi krizlerin yanı sıra doğal afet gibi olaylar yaşanması üretiminin yapıldığı ülkede oluşan durumlar karşısında önlem alınması ve anında çözüm senaryoları oluşturması teknolojisi dijital dünyada karşımıza çıkıyor.

Tedarik Zincirini Nasıl Tasarlamamız Gerekir? 

“İdeal Tedarik Zinciri Hızı Nasıl Olmalıdır”

  • Doğru süreç haritaları analiz edilip çıkarılması gerekmektedir.
  • Mevcut durumunuzu çok iyi bilmeniz gerekmektedir.

“Sevkiyat problemim var.” doğru bir tabir değildir. Sayısal verilerle, kurumsal ERP’lerde yaratılan analizle, big data analizleri yaparak problemlerinizi doğru tanımlamanız gerekmektedir.

  • Mevcut durumunuzla ideal durumlarınız arasındaki farkları ortaya koyup, bunlar içinde kendi şirketiniz ile sektör arasındaki kıyaslamayı yapmanız gerekmektedir.

“Rakiplerimin ilerisinde miyim? Gerisinde miyim? Kendimi ne kadar iyileştirmem lazım.”

                Bu süreçleri tamamlandıktan sonra ne kadar iyileştirme yapmanız gerekir ve hangi teknolojilere yatırım yapmanız gerekir ve insan kaynaklarına ne kadar kaynak ayırmak gerekir gibi sorular sorgulanmalıdır.

Son Teknoloji Tedarik Zinciri Sistemine Nasıl Destek Olacak?

                Yukarıda analizlerle farklı kaynaklardaki verileri bir yerde konsalide edebilmek gerekmektedir. O yüzden Endüstri 4.0 kurumsal datanızı analiz edebilme şansınızı, çıkan risklere karşı en iyi avantaj senaryosunu, lojistik maliyetleri ve hizmet maliyetlerini çıkartıp şirketinizi avantajlı konuma getirmektedir. Karşılaşılacak kriz durumların olası senaryolarla doğru ulaşma süresine en aza indirir ve şirketiniz için en doğru kararları daha çabuk, daha akıllı ve daha sık verdirir.

Gelecekte Ülkemizde Tedarik Zinciri Sistemi Nasıl Değişkenlik Gösterecek?

Dünyadaki birçok şirkete üretiminizi nereye kaydıracaksınız diye sorulmuştur. Cevap olarak Uzakdoğu’daki firmaları, üretim nerede yapıldıysa orada satılacak cevapları alınmıştır. Avrupa ve Amerika stratejisi ise uzakta üretilmektense, nerede satıldıysa orada üretiyorum yanıtları veriyor. Görüldüğü üzere genel strateji üretimi uzağa kaldırmak ve satış pazarlarından daha uzak bir noktada üretmek yani burada satılan ürünün Çin’deki ucuz iş gücünden yararlanılması gibi örnek verebiliriz.

Türkiye’ye bakıldığında ihracatın büyük kısmı Avrupa ülkelerine yapılmaktadır. Orta Avrupa ve Doğu Avrupa ise gün geçtikçe sanayileşmeye fabrikalaşmaya gitmektedir. Türkiye’nin jeopolitik konumu nedeniyle bununla birlikte yaşadığı lojistik avantajı sayesinde hedef pazarlara yakın olması bize avantaj kazandırmaktaydı. Fakat 2016 yılından itibaren bizimle aynı coğrafi ve gelir konumu avantajı sağlayan ülkeler tarafından karşılaştırıldığında diğer ülkeler avantaj farkını kapatmaktadırlar.

Türkiye Batı dünyasından ucuz fakat doğu dünyasından pahalı üretim yapmaktadır. Göreceli avantaj durumunda görülmesine rağmen Almanya’nın söylemine göre Endüstri 4.0 ile birlikte üretim maliyetlerini 18 birim azaltmakta olacaklarını öngörüyor. Diğer bir örnek olarak Çin ucuz üretim yaptığı halde lojistik maliyetlerini azaltmak için tek kuşak tek yol projesi sayesinde denizyolu, karayolu ve demiryolu döşemesiyle büyük avantaj sağlayacak. Ülke olarak bu riskler karşısında dijital dünyaya ve getirdikleri avantajlara adapte olmazsak konum avantajımız kalmayıp farklar ortadan kalkacak.

Bilgi Teknolojilerden Yararlanın

“FSMobility & FSStockchain Çözümünü Kullanın”

Oluşacak krizlere karşı doğru senaryoları bulmak için son teknolojilerden yararlanılması ve bu sistemin parçası olarak üretiminiz için şirketiniz için doğru çözümler bulunması gerekir. FSMobility ve FSStockchain ürünümüz sizlere Depoların ve Stokların Yönetimi, Üretim, Kalite Yönetimi, Kabul ve Sevk Süreçlerinin yapılması; Depodaki kuralların el terminalleri tarafından kontrol edilmesi ve uygulanmasının sağlanması, parti no ve seri no takibi yapılması, tüm süreçlerin izlenmesi ve gözlenmesi sağlar. Bu işlevleri yaparken uluslar arası standartları (GS1 ve EPCGlobal) destekleyebilmektedir.

FSMobility ve FSStockcahin paketleşmiş hazır bir üründür. Firmanız için uyarlanabilme özelliği vardır. Kurulum öncesinde bu uyarlamalar işletmenizin süreçlerine uygun şekilde uyarlanacaktır. Kurulum sonrasında da süreçlerde bir değişiklik olması durumunda uyarlama yapılabilecektir.

Firma Profili

FSSoftware, 2006 yılında kurulmuş ve faaliyet alanını online mobil stok yönetimi ve ileri düzey izlenebilirlik konuları üzerine belirlemiş yazılım ve proje firmasıdır. FSSoftware onbir yıl önce kurulmuş olsa da, firmanın kurucu ortakları Otomatik Tanımlama/Veri Toplama (OT/VT) sektöründe 25 yıllık derin bir tecrübeye sahip. Tümünü Gör

Kalite Politikamız

FSSoftware’in iletişim anlayışının dayandığı ilke, “Önce anlamak, sonra anlaşılmak”tır. FSSoftware müşterilerinin ihtiyaçlarını doğru anlamak ve bu ihtiyaçları yalnızca bugün için değil, geleceğe yönelik bir şekilde doğru olarak cevaplamak üzere, iletişim anlayışının temelini ‘dinlemek’ eylemi üzerine yapılandırmıştır. Tümünü Gör