Depo Yönetim Sistemi’ne Geçmek İçin Ne Zaman “Doğru” Zamandır?

Yeni bir sisteme ihtiyacınız olup olmadığını değerlendirmek için depo operasyonlarınızın artık rekabet edemeyişini beklemeyin.  FSMobility olarak  yaşanılan iş süreçlerinizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacak bazı önemli ipuçları sizler için sıraladık.

Endüstri Trendlerine Ayak Uydurun

Yeni teknolojilerin mevcudiyeti ve artan pazar talepleri, birçok sektörde hızlı bir değişim yaşatmaktadır. Yükselen müşteri beklentileri, artan rekabet baskısı veya düşen marjlar gibi trendleri izleyin. Yeni veya geliştirilmiş otomasyon yönetim teknolojisini deponuza tanıtmak, zorlu bir pazarda rekabet gücünü artırmak için güçlü bir araç olabilir.

Akıllıca Yeni Ekipmana Yatırım Yapın

Eğer deponuz için, örneğin konveyörler veya istif araçları gibi yeni malzeme taşıma ekipmanlarına yatırım yapıyorsanız, bu yatırımı iyi bir şekilde kullandığınızdan emin olun. İyi bir depo yönetim sistemi, personeliniz için bu teknoloji adalarını etkin bir şekilde entegre edecek, performansı optimize edecek ve toplam depo verimliliğini en üst düzeye çıkaracaktır.

Depodan En İyi Şekilde Yararlanın

Yeni bir depoya taşınmayı planlıyorsanız, bu yeni bir depo yönetim sistemini uygulamak için iyi bir başlangıç noktası olabilir. Yeni yerinizde bir plan hazırlayarak, eski deponuzdaki darboğazları ve verimsizlikleri ortadan kaldırabilirsiniz. Ne kadar erken planlayıp uygularsanız, yeni sisteminizin faydalarını o kadar çabuk alabilirsiniz.

Mevcut Kabiliyetlerinizi Ölçün

Ambar verimliliğinizi değerlendirmenin objektif bir yolu, mevcut yeteneklerinizi ölçmek ve ayrıntılı olarak değerlendirmektir. Ölçütler, deponuzun iyi performans gösterdiği ve geliştirmek istediğiniz alanları gösterebilir. Değerlendirmenizin sonucunda önemli değişiklikler gerektiği ortaya çıktısı, artık depolarınızda gerekli yeni işlevleri sağlayan yeni bir sistemi uygulamak zamanı gelmiş olabilir.

Depo Yönetim Sistemi Satan Firmanın Satıcılarına ve Kendinize Soracağınız Sorular

Şirketime eksiksiz bir hizmet paketi sağlayabilir mi?

Herhangi bir yazılım uygulamasının kritik unsurları ürün eğitimi, teknik destek, gelecekteki bakım ve iyileştirmelerdir. Size sadece acil satış ve kurulum ile değil, aynı zamanda uzun süreli eğitim ve servis ile de yardımcı olmak isteyen bir satıcı firmaya bakın.

Depo Yönetim Sistemi satan firma/satıcı sizi etkili bir şekilde dinliyor mu?

Bu soru, gerçek çözüm sağlayıcısını bir ürün satıcısından ayırır. Kuruluşunuz için en iyi önerileri yapmak için, bir satıcı firmanın, öncelikle sisteminizin mevcut yetenekleri ve eksik (ancak zorunlu) öğeler veya işlevler dahil olmak üzere kuruluşunuz hakkında bilgi alması gerekir. Satıcı, kuruluşunuz hakkında olabildiğince fazla bilgi edinmeğe çalıştı mı? Satıcı firma, şirketinizde birden fazla kişiye konuştu mu?

Satıcı Firma açıkça iletişim kuruyor mu?

Tüm zamanlarını bir programın özelliklerini tartışarak geçiren satıcılara karşı dikkatli olun. Bir Satıcı Firma ile görüşürken odağınız, Depo Yönetim Sistemi yazılımının özelliklerine ve avantajlarına ek olarak, satıcı firmanın sistem eğitimi yapıp yapmadığı ve destek servisinin olup olmadığı noktasına da olursa mükemmel olur.

Satıcı Firma ile çalışabilir miyim?

Unutmayın, bir gün, hafta, hatta aylar boyunca Satıcı Firma ile yakın bir şekilde çalışacaksınız. Çalışmaktan hoşlandığınız; şirketinizin felsefesine uygun ve profesyonel bir şekilde gerekli uzmanlığı ve danışmanlığı sağlayacağınızı düşündüğünüz bir satıcı bulmak önemlidir.

En Uygun Olanı Bul

Farklı süreçleri, takip sistemleri ve problemleri ile her depo benzersizdir. Bu sebeple, özel ihtiyaçlarınız için özel bir sistem seçmek kritik önem arz eder.

Genel olarak, envanter kontrolünü ve personel verimliliğini önemli ölçüde artıracak yeterli bir sistemi arayın. Bu, ilk önce depo personelinizi elindeki alet ve ekipmanlarla entegre ederek başarılır: Radyo frekansı (RF) tabanlı iletişim ekipmanı, nakliye sistemleri, kaldırma kamyonları, forkliftler, konveyörler vb. Bu ekipmanı kullanarak toplanan tüm bilgiler, muhasebe yazılımı, müşteri ilişkileri yönetimi yazılımı ve diğer sistemler de dahil olmak üzere, çoklu iş uygulamaları aracılığıyla kuruluşunuza sunulmalıdır.

Yeni Bir Sistem Hakkında Satıcılara Sorulacak 7 Soru

Görüştüğünüz firmalardan en iyi iki üç tanesini seçin ve her satıcı firmadan aşağıdaki bilgileri sağlamasını isteyin:

1) Uygulamanız için tahmini lisans maliyetleri.

2) Sistemi gereksinimlerinize göre uyarlamak için tahmini kurulum maliyetleri.

3) Radyo iletişimi ve barkod ekipmanı için tahmini maliyetler ve bunların bakımı.

4) Zaman çerçevesi ve uygulama maliyeti.

5) Yıllık destek ve bakım maliyetleri.

6) Eğitim metodolojisi ve eğitim maliyetleri.

7) Gerektiğinde muhasebe sistemlerinizi entegre etmek için bir plan.

Seçtiğiniz Satıcı

Seçtiğiniz satıcı, depolama ve lojistik endüstrisinin değişen ihtiyaçlarını karşılamaya adanmış olmalı ve sonuç olarak ürünü yükseltmek ve geliştirmek taahhüdünde bulunmalıdır. Mevcut WMS çözümlerini değerlendirirken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurun:

1) Bir Satıcı Firma ile çalışmanın yararlarını bilin

WMS satıcıları listenizi daraltmaya başlamadan önce, bir satıcıyla çalışmanın faydalarını anlamak önemlidir. Genellikle, satıcılar daha önce birçok kez bu süreçten geçmiştir ve size zaman ve emek tasarrufu sağlayabilir. Depolarınız için doğru yazılımı seçmenize, yeni ağları veya donanımları yüklemenize ve sistemin hedeflediğiniz tarihte çalıştığından emin olmanıza yardımcı olabilirler.

2) Ekran potansiyel çözümleri

Çözümlerinin gerekli işlevsellikle eşleştiğini belirlemek için her bir satıcıyla en azından bir telefon görüşmesi yapın. Her bir özelliğin sistemle standart olarak sunulup sunulmadığını, ek bir ücret karşılığında bir eklenti modülü olarak mevcut olup olmadığını veya hiç bulunup bulunmadığını öğrenin. İyi bir satıcının, hangi sistemin şirketinize en uygun olduğunu belirlemek için size birçok soru sorması gerekecektir.

3) Uygulama süresini düşünün

Sorunsuz ve hızlı bir şekilde çalışabilen eksiksiz bir çözüm bulun. Çözümü satın aldığınız firmaya, uygulamanın ne kadar süreceğini ve hangi faktörlerin gerekli süreyi artırabileceğini veya azaltacağını sorun.

Profilo Aziendale

FSSoftware, 2006 yılında kurulmuş ve faaliyet alanını online mobil stok yönetimi ve ileri düzey izlenebilirlik konuları üzerine belirlemiş yazılım ve proje firmasıdır. FSSoftware onbir yıl önce kurulmuş olsa da, firmanın kurucu ortakları Otomatik Tanımlama/Veri Toplama (OT/VT) sektöründe 25 yıllık derin bir tecrübeye sahip. Vedi Tutti

La Nostra Politica Di Qualità

FSSoftware’in iletişim anlayışının dayandığı ilke, “Önce anlamak, sonra anlaşılmak”tır. FSSoftware müşterilerinin ihtiyaçlarını doğru anlamak ve bu ihtiyaçları yalnızca bugün için değil, geleceğe yönelik bir şekilde doğru olarak cevaplamak üzere, iletişim anlayışının temelini ‘dinlemek’ eylemi üzerine yapılandırmıştır. Vedi Tutti