Quality Policy

FSSoftware’in iletişim anlayışının dayandığı ilke, “Önce anlamak, sonra anlaşılmak”tır.

FSSoftware has built communication approach on the basis of ‘listening’ action for understanding the needs of its customers correctly and to respond to these needs accurately not only for today, but also for the future. All FSSoftware employees are good listeners regardless of their duties and responsibilities.

Due to the fact that FSSoftware employees have a completely listening-centered understanding, the feedback mechanism is crucial for all of them. FSSoftware employees see the feedback which they receive from their customers about the processes that are linked to their areas of responsibility as an opportunity to improve those processes. FSSoftware employees take measures to ensure that the problem addressed by the customers is not repeated again and take precautions and improve the necessary parts of the related process and organize trainings if necessary.

FSSoftware customers can contact the related units by using any channel such as telephone, e-mail, fax in ‘Contact Us’ section to give feedback.

FSSoftware’in iletişim anlayışının ikinci basamağını ‘kendini doğru olarak ifade etmek ve müşterilerinin kendilerini doğru ifade edişlerine yardımcı olmak’ anlayışı oluşturmaktadır. Bunun için bütün FSSoftware çalışanları, öncelikle iş için, bütün bilgi ve birikimlerini açıklık ve şeffaflık ile müşterileriyle paylaşırlar. FSSoftware, iletişimin bir haklılık yarışı değil, bir takım oyunu olduğunu bilir ve müşterileri ile takım olmak ile ilgili merak, açıklık, dürüstlük gibi değerleri iletişimine katar.

Company Profile

FSSoftware is a software and project company founded in 2006, which focuses on online mobile stock management and advanced traceability. Although FSSoftware was founded eleven years ago, its founding partners have 25 years of deep experience in the Automatic Identification / Data Capture (AI / DC) industry. View All

Quality Policy

FSSoftware’in iletişim anlayışının dayandığı ilke, “Önce anlamak, sonra anlaşılmak”tır. FSSoftware müşterilerinin ihtiyaçlarını doğru anlamak ve bu ihtiyaçları yalnızca bugün için değil, geleceğe yönelik bir şekilde doğru olarak cevaplamak üzere, iletişim anlayışının temelini ‘dinlemek’ eylemi üzerine yapılandırmıştır. View All