Additional Modules / Process Oriented Installation

FSMobility Beacon

H1 FSMobility Beacon

Beacon, BLE teknolojisini kullanarak tek taraflı sinyal gönderen, veri işleme kabiliyeti olmayan, gönderdiği veri paketi ile mobil cihazlarda bazı uygulamaları tetikleyerek, fiziksel çevre ile etkin iletişim sağlayan sensörlerdir. Bu cihazların en önemli avantajı, düşük enerji tüketimleri ve düşük maliyetleridir.

Beacon akıllı kullanıldığında fiziksel çevre ile etkileşim sağlayan çok başarılı projeler geliştirilebilmektedir. Endüstri 4.0’ın varacağı noktada bu teknoloji önemli bir rol almakta.

FSMobility, beacon teknolojisini kullanarak depolarda tam otomasyon ile ileri ürün izlenebilirliğini sağlayabilir düzeydedir. Amacımız bluetooth 4.0 tag’ler kullanarak depolarınızı daha akıllı hale getirmek.

 

BLE Nedir?

BLE’yi Bluetooth 4.0 veya Bluetooth Smart gibi isimlerle de duyabilirsiniz. Bu iletişim kanalının en önemli özelliği düşük enerji kullanımı ve mobil cihazlarda native (doğal) olarak bulunması. İşte beacon teknolojisi BLE kanalını kullanarak çalışan bir sistem olarak bu açıdan ön plana çıkıyor.

 GPS Varken Neden Beacon?

Aslında bu gayet makul bir soru. GPS güçlü bir yöntem olsa da iki nokta ciddi  sorun yaratmakta;

  • Yüksek enerji tüketimi. GPS kullandığınızda mobil cihazın pili oldukça çabuk tükenmektedir.
  • Kapalı alanda hata oranı oldukça karmaşık sonuçlara sebep olabilir.

Bu yüzden beacon’lar ile çok az pil tüketimi ve yüksek netlik ile yayın yapabilirsiniz.

Örnek olarak garaja yaklaştığınızda kapının açılmasını istiyorsanız: GPS siz daha sokağa girmeden kapıyı açabilir, halbuki beacon ile 5 metre yaklaşıldığında kapıyı açtırabilirsiniz.

Beacon Uygulama Alanları

İzleme: İmalat ve taşıma beacon’un pratik kullanım alanlarıdır. Yöneticiler ürünlerin fabrika içerisinde tam olarak nerede olduklarını ve ne zaman teslim edildiklerini bilmek istiyorlar. Beacon ağı sayesinde tam olarak istediklerini elde edebildikleri gibi bu bilgilerin arşivine de ulaşabiliyorlar.

Navigasyon: Google Maps ve diğer harita sağlayıcıları dış alanlar için hizmet vermektedir. Beacon ile kapalı alanlarda gidilmek istenen yer için net talimatlar alınabilir. Örnek olarak Louvre Müzesi 60,600 m2’lik bir alanı kaplar. Bu denli büyük müzelerde görmek istenen sanat eserine kaybolmadan ulaşmak oldukça zordur.

Etkileşim: Beacon’lar verilecek tepkileri otomatikleştirebilir ve olayları tetikleyebilir. “Odaya girdiğinizde projeksiyon cihazı çalışmaya başlar.” Mekanların size özel hediyelerinin takibini yapabilir. Her zaman gittiğiniz kafede dokuz ödeme yaparsınız ve onuncu defa kasaya gittiğinizde uygulama ücretsiz latte kazandığınızı haber verir.

Güvenlik: Hastaların yanlış kanatlara girdiğinde veya fabrika çalışanlarını tehlikeli değişiklikler yaptığında, Beacon’lar otomatik olarak bir güvenlik sorunu bildirimi gönderebilir (uygulama kullanıcılarına veya mülk sahiplerine).

Analiz: Veri, bir şirketin elinde olan en büyük araçlardan biridir. Beacon’lar müşterilerin nereye gittiklerini veya üretim bandında en çok hangi bölgede problem ortaya çıktığına dair bilgileri toplayabilir. Online platform aracılığı ile kullanıcıların Beacon’lar ile nasıl etkileşime girdiklerine dair bu bilgiler saklanıp erişime sunulabilir.

Company Profile

FSSoftware is a software and project company founded in 2006, which focuses on online mobile stock management and advanced traceability. Although FSSoftware was founded eleven years ago, its founding partners have 25 years of deep experience in the Automatic Identification / Data Capture (AI / DC) industry. View All

Quality Policy

FSSoftware’in iletişim anlayışının dayandığı ilke, “Önce anlamak, sonra anlaşılmak”tır. FSSoftware müşterilerinin ihtiyaçlarını doğru anlamak ve bu ihtiyaçları yalnızca bugün için değil, geleceğe yönelik bir şekilde doğru olarak cevaplamak üzere, iletişim anlayışının temelini ‘dinlemek’ eylemi üzerine yapılandırmıştır. View All