FSMobility Süt ve Süt ürünlerinde GS1 standardında İleriye ve Geriye Dönük Ürün İzlenebilirliği Sağlıyor

Elvide Yavuz
FSSoftware Sr. Implementation Consultant

Süt ve Süt ürünleri izlenebilirliğin de ilk projemiz olan Tahsildaroğlu ile kazandığımız tecrübelerimiz süt ürünleri sektöründe bize ışık tutmuş başarılı projelere imza atmamızı sağlamıştır.

Tahsildaroğlu’nda yazılımımız FSMobility ile stok takibi ve GS1 standardında ürün izlenebilirliği Merkez İstanbul deposunda başlanmış, kısa süre içerisinde dağıtım depoları  Ankara, İzmir, Çanakkale ve Antalya ‘da programımız üzerinden stok yönetimi gerçekleştirilmiştir.

Projemizde üretimden tüketime ilk günkü tazeliğiyle sunulmak üzere mamüller paletler halinde üretim tesisinden dağıtım depolarına transfer edilerek, Dağıtım depolarının soğuk hava depolarına kabulü yapılmıştır. Soğuk hava depolarından rota bazlı müşterilere, nihai tüketiciye tamamen soğuk zincir nakliye ile ulaştırılmak için sevkiyatları sağlanmıştır. Merkez ve Dağıtım depolarında mamülün istenen birim ( Adet, Koli ) bazında perakende satışı desteklenmiştir. Dağıtım depolarının birbiri arasındaki transferleri gerçekleştirilerek yoldaki ürün takibi program üzerinden anlık yapılmış, araçtaki ürün takip altına alınmıştır. Merkezden dağıtım depolarının stokları anlık olarak görülebilir ve yönetilebilir olmuştur. Sahadaki tüm süreç ERP programı Logo ile online entegre edilmiştir. Logo’dan gelen satınalma, sevkiyat ve talep transfer emirleri entegrasyon ile anlık olarak el termillerine aktarılmış. El teminali ile yapılan mamül kabul ve sevk işlemleri yine entegrasyon ile Logo’ya bildirilmiştir.  Bu sayede ofis ve saha personeli arasındaki telefon ve evrak trafiği azaltılmıştır.

FSSoftware ve Tahsildaroğlu proje ekibinin özverisi ve iş birliğiyle; FSMobility, sahadaki operasyonlara uyarlanabilir yapısı ile kolaylıkla uyum sağlanmış ve kullanıcılarımız tarafından kullanıcı dostu arayüzlerimiz kısa süre içerisinde benimsenmiştir.

Projemizde ürün barkodlama ve ürün takibinde QR Code ( QR Code: İçeriği bir metin, web sitesi adresi, video link dahil herhangi bir veri olabilir. QR Codeokuyucu bir yazılım vasıtasıyla bir cep telefonu rahatlıkla QR Code okuyabilir ve ilgili ürün veya servis sayfasını açabilir. ) ve GS1 EAN ( GS1 EAN’ın temel görevi, etkin tedarik zinciri yönetimini sağlamak amacıyla ürün, hizmet, taşıma birimi ve demirbaşları tanımlayabilecek, her sektöre uygun uluslararası standartlar geliştirmektir. ) teknolojisinden yararlanılmış, etiketlere barkod basımları Zebra markalı yazıcılar üzerinden yapılmıştır.

Programımız Datalojic markalı El Terminali üzerinden çalıştırılmış, sahadaki kullanıcılarımızın deponun her yerinden programımıza erişimi için Motorala Access pointler tercih edilmiştir. Dağıtım depoların merkezdeki sunucuya erişimi için VPN teknolojisinden yararlanılmış. Aradaki mesafeye rağmen merkez ve dağıtım depolarındaki program kullanım performansının aynı olması sağlanmıştır.

Company Profile

FSSoftware is a software and project company founded in 2006, which focuses on online mobile stock management and advanced traceability. Although FSSoftware was founded eleven years ago, its founding partners have 25 years of deep experience in the Automatic Identification / Data Capture (AI / DC) industry. View All

Quality Policy

FSSoftware’in iletişim anlayışının dayandığı ilke, “Önce anlamak, sonra anlaşılmak”tır. FSSoftware müşterilerinin ihtiyaçlarını doğru anlamak ve bu ihtiyaçları yalnızca bugün için değil, geleceğe yönelik bir şekilde doğru olarak cevaplamak üzere, iletişim anlayışının temelini ‘dinlemek’ eylemi üzerine yapılandırmıştır. View All